Stu
2018

Nova knjiga u Knjižnici - "The Earth's Inner Core" Hrvoja Tkalčića - zašto je važna?

U Knjižnici možete pronaći knjigu „The Earth's Inner Core“ koju je napisao Hrvoje Tkalčić, naš bivši student. :-)

Naime, Hrvoje je diplomirao na Geofizičkom odsjeku, pa zatim doktorirao na Berkeleyju u SAD-u, te je sada profesor seizmologije i matematičke geofizike na Australskom nacionalnom sveučilištu (ANU) u Canberri.

A zašto je ova njegova knjiga važna?

On je, sa svojim postdiplomskim studentom, detektirao transverzalne valove u unutarnjoj jezgri Zemlje. To je ključan dokaz da je unutrašnja jezgra Zemlje u čvrstom stanju jer se transverzalni valovi mogu širiti samo kroz čvrsto agregatno stanje.

Tako je jedan veliki izazov o našem poznavanju Zemlje riješen ... jer kako sam Hrvoje kaže: „Unutarnja jezgra Zemlje najnepristupačniji je dio u unutrašnjosti planeta, a istovremeno najmisteriozniji.“

U medijima više o tome:

1. Pročitajte članak novinarke Tanje Rudež u Jutarnjem listu! -> klikni ovdje do članka ;-)

2. Pročitajte razgovor s novinarkom Biljanom Starčić na T-portalu! -> klikni ovdje do intervjua ;-)

3. Uvijek aktivna Hrvojeva kolegica seizmologinja Iva Dasović podijelila je njegov uspjeh i na facebooku Geofizike uživo u postu od 5. studenog 2018. - @geofizika.uzivo